Βράβευση μαθητών από την Πρόεδρο της Δημοκρατίας

Η Αυτής εξοχότης πρόεδρος της Δημοκρατίας βράβευσε τους μαθητές μας που διακρίθηκαν στον διαγωνισμό με τίτλο Ζωγραφίζω τον “Ύμνο εις την Ελευθερίαν”. Η παρουσία της στην εκδήλωση πέρα από εξαιρετική τιμή για εμάς αποτελεί και πράξη με ιδιαίτερο συμβολισμό. Έδειξε έμπρακτα τη σημασία που δίνει στην εκπαίδευση και την αγάπη της για τους μαθητές μας που αποτελούν το μέλλον της πατρίδας μας.

Το σχολείο σήμερα εστιάζει στην ολόπλευρη ανάπτυξη των μαθητών, δίνει έμφαση στην καλλιέργεια γνώσεων, δεξιοτήτων και στάσεων και επενδύει στη διάπλαση ολοκληρωμένων προσωπικοτήτων που βιώνουν την αυταξία τους και αξιοποιούν τα ενδιαφέροντα και τις κλίσεις τους.  ‘Ετσι, η Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση σε συνεργασία με την Αντιπεριφέρεια Καβάλας στο πλαίσιο του εορτασμού των 200 χρόνων από την επανάσταση του 1821 υλοποίησαν μία δράση μέσα από την οποία οι μαθητές μας γνώρισαν τον Εθνικό μας ποιητή Διονύσιο Σολωμό και το έργο του Ύμνος εις την Ελευθερίαν και επεξεργάστηκαν τα νοήματα του έργου αυτού με δημιουργικό τρόπο.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω, την Προϊσταμένη Εκπαιδευτικών Θεμάτων Γαϊτανίδου Αθανασία, τον Υπεύθυνο Σχολικών Δραστηριοτήτων Παπάζογλου Παναγιώτη, και τη γραμματεία της Αντιπεριφέρειας Καβάλας που συνεργάσθηκαν για τη διοργάνωση της εκδήλωσης, όλους τους εκπαιδευτικούς που εργάστηκαν με ζήλο και όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στη δράση, εμπνεύστηκαν και δημιούργησαν καλλιτεχνικά έργα με τις δικές τους αναπαραστάσεις από το έργο του Εθνικού μας ποιητή, στέλνοντας το δικό τους μήνυμα για τη σημασία της αγάπης για την πατρίδα και την ελευθερία και αποδίδοντας φόρο τιμής σε όσους αγωνίστηκαν και θυσιάστηκαν για αυτήν.

Θερμά συγχαρητήρια και στις μαθήτριες που διακρίθηκαν.