Εγγραφές μαθητών/τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2022-23
Εγγραφές Δημοτικών και Νηπιαγωγείων για το σχολικό έτος 2022-2023
Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καβάλας ενημερώνει τους γονείς και κηδεμόνες ότι αρχίζουν οι εγγραφές των μαθητών/τριών που θα φοιτήσουν για πρώτη φορά στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου και των προνηπίων/νηπίων που θα φοιτήσουν για πρώτη φορά στο Νηπιαγωγείο για το σχολικό έτος 2022-2023.
- Οι εγγραφές πραγματοποιούνται από 1 έως 20 Μαρτίου 2022. Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.
- Στην Α΄ τάξη εγγράφονται οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2016 έως και 31-12-2016.
- Στα Νηπιαγωγεία εγγράφονται τα προνήπια/νήπια που γεννήθηκαν το 2017 και το 2018.
- Οι αιτήσεις και τα δικαιολογητικά για την εγγραφή μαθητών/μαθητριών στην Α΄ τάξη θα κατατίθενται στη σχολική μονάδα με κάθε πρόσφορο τρόπο προς αποφυγή μετακινήσεων, όπως καθορίζεται και ανακοινώνεται από τις Σχολικές Μονάδες στους πίνακες ανακοινώσεων ή στις ιστοσελίδες τους.
- Οι αιτήσεις για την εγγραφή προνηπίων/νηπίων υποβάλλονται μέσω ηλεκτρονικής πλατφόρμας στη διεύθυνση https://proti-eggrafi.services.gov.gr/, στα Νηπιαγωγεία βάσει της διεύθυνσης κατοικίας τους. Περισσότερες πληροφορίες να αναζητηθούν από τους πίνακες ανακοινώσεων και τις ιστοσελίδες των Σχολικών Μονάδων.